Zdrowe porady żywieniowe i nie tylko

Zdrowe porady żywieniowe i nie tylko

Wiele badań wykazuje, że osoby, które mają tendencję do zjadania śniadania niedługo po przebudzeniu, zazwyczaj przyswajają więcej witamin, minerałów, a mniej tłuszczu w późniejszej fazie dnia. Z tego powodu zdrowe śniadanie może być jednym z lepszych nawyków, których wprowadzenie do naszego życia wcale nie musi być zbyt trudne. Kiedy zaczniemy praktykować zdrowe odżywianie, nasze szanse na zachowanie kondycji i zdrowia znacznie wzrosną. Podczas śniadania powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na to, aby spożywać artykuły bogate w tłuszcze, białka i błonnik. Jest to posiłek, w którym powinno znaleźć się jak najmniej węglowodanów.

Nie zapominajmy jednak o tym, że praktykować zdrowe odżywianie powinniśmy nie tylko podczas śniadania. To tylko jedna z części dnia. Z kolei, aby usprawnić nasze zdrowie, powinniśmy pilnować tego, aby każdy z naszych codziennych posiłków charakteryzował się zdrowym składem. Jak zatem wprowadzić więcej zdrowych nawyków do naszego codziennego trybu odżywiania? Naszą poradą jest spożywanie większej ilości orzechów, warzyw i owoców, aby zwiększyć kontent spożywanych witamin i minerałów.

Nie zapominajmy również o kontroli spożywanych kalorii

Jeżeli chcecie zacząć spożywać bogate źródła białka i tłuszczy bez nadwyrężania licznika kalorii w ciągu dnia, powinniście postawić na ryby, takie jak na przykład makrela, łosoś, okoń, pstrąg, śledź, sardynki i tuńczyk. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega 3, które znacznie zmniejszają ryzyko choroby serca. Nie zapominaj również o kontrolowaniu swoich porcji. Ponieważ, jeśli chcesz, aby twoja dieta pozwoliła ci żyć dłużej, musisz zachowywać restrykcję kaloryczną dostosowaną do twojego trybu życia.

Pamiętaj o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa jedzenia, które spożywasz. Jest to wbrew pozorom jedna z najważniejszych porad. Wielu dietetyków zaleca przeżuwanie każdej porcji pokarmu 20-30 razy, aby uzyskać jego najbardziej strawną formę. Badania wykazały również, że powolne przeżuwanie zmniejsza spożycie kalorii o około 10%, częściowo dlatego, że żołądek potrzebuje około 20 minut, aby poinformować mózg, że jest najedzony. Na koniec chcemy jeszcze zwrócić uwagę na sztuczne słodziki. Nie powinniśmy zbyt często po nie sięgać, ponieważ pomimo ich popularności wcale nie są zdrowszym zamiennikiem cukru.