Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Praktycznie każdy człowiek, niezależnie od wieku raz na jakiś powinien odbyć wizytę kontrolną u dentysty. Część ludzi podczas tych wizyt dowiaduje się o ubytkach lub innych problemach, które należy rozwiązać podczas kolejnych wizyt u stomatologa, inni zaś mają to szczęście, że ich zęby nie są tak podatne na uszkodzenia i wymagają jedynie dalszych wizyt kontrolnych bez konieczności dodatkowej ingerencji. Często bywa tak, że niezależnie od charakteru wizyty odczuwamy duży lęk przed wizytą u specjalisty, a im dłużej zwlekamy, tym bardziej pogarsza się stan naszego uzębienia. U jednych lęk jest delikatny i udaje się go przezwyciężyć dzięki świadomości tego, jak ważne są wizyty u stomatologa, jednak u innych przybiera on tak duże rozmiary, że staje się wręcz fobią. Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty i skąd bierze się lęk tak dużych rozmiarów?

Skąd bierze się chorobliwy lęk przed dentystą?

Może się wydawać, że lęk przed wizytą u dentysty dotyczy głównie osób, które mają jakieś nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości, jednak nic bardziej mylnego. Często także osoby, które nie doświadczyły żadnej traumy, czy problemów podczas wizyt również panicznie boją się kontroli u specjalisty. Z pewnością osobom, które nie posiadają tego problemu, dziwne może wydawać się to, że strach dotyczy nie tylko wizyt, podczas których następują zabiegi, ale również zwykłych kontroli stanu uzębienia. Według wielu źródeł ilość Polaków, którzy obawiają się fotela dentystycznego, jest ogromna. Wielu pacjentów ze strachu przed stomatologiem wybiera się do niego, dopiero kiedy dozna naprawdę silnego bólu zęba, co często skutkuje koniecznością jego usunięcia, co wcale nie pomaga przezwyciężyć strachu przed kolejnymi wizytami, wręcz przeciwnie.

Lęk przed dentystą i jego skutki

Wiele osób zapomina o tym, że unikanie wizyt u dentysty, bez względu na to, jak silny jest nasz lęk, może mieć opłakane skutki, które i tak finalnie zaprowadzą nas na fotel dentystyczny. U osób, które unikają wizyt kontrolnych, może rozwijać się próchnica, powstają również ubytki, które z czasem ulegają powiększeniu, a to może prowadzić nawet do utraty zębów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaniedbując kondycję naszych zębów, możemy doprowadzić do problemów z sercem i nerkami, a także do odczuwania silnych i regularnych bólów głowy. Brak odpowiedniego leczenia i profilaktyki może wpływać również na zapach wydobywający się z naszej jamy ustnej, a to prowadzi do kłopotów z samooceną i w wielu przypadkach do wycofania się z życia towarzyskiego. Część pacjentów na początku zabija dolegliwości bólowe różnego rodzaju środkami przeciwbólowymi, zapominając, że przecież mają one jakąś przyczynę i jeśli nie zostanie ona wyeliminowana, to ból nie ustąpi. Warto spróbować przezwyciężyć swój strach i regularnie kontrolować stan uzębienia i naprawiać go, aby uniknąć poważniejszych dolegliwości i konsekwencji zdrowotnych.

Lęk przed dentystą – jak skutecznie z nim walczyć?

Jeżeli należymy do osób, które panicznie boją się dentysty, to z pewnością najlepiej dla nas będzie, jeżeli podejmiemy kroki, które pomogą nam uporać się z tym problemem. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto wybrać miejsce, w którym nie tylko same usługi dentystyczne będą na najwyższym poziomie, ale również atmosfera będzie sprzyjała naszemu dobremu samopoczuciu. Nie każdy dentysta posiada ciepłe, empatyczne podejście, część z pewnością mimo doskonałych kwalifikacji i umiejętności podchodzi do swoich pacjentów dość oficjalnie, a to może potęgować przerażenie. Dlatego podczas dokonywania wyboru gabinetu warto zapoznać się z opiniami na temat danego specjalisty i jego podejścia do pacjenta. Możemy również uprzedzić stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem wizyty, że bardzo boimy się dentysty, wtedy z pewnością będziemy mogli liczyć na to, że dentysta podejdzie do nas tak, aby, jak najbardziej ułatwić nam przebieg wizyty. Powinniśmy również zadbać o regularność wizyt, ponieważ im mniejszy ubytek, tym szybsze i przyjemniejsze jego leczenie. Pamiętajmy także o tym, że jeśli wybierzemy nowoczesny gabinet, to z pewnością będziemy mogli liczyć na najróżniejsze formy znieczulenia, a także użycie przez stomatologa narzędzi, które skrócą czas zabiegu i sprawią, że będzie on bardziej komfortowy. Przede wszystkim pamiętajmy, że im częstsze wizyty kontrolne u stomatologa, tym mniejsze ryzyko, że będziemy potrzebować większych ingerencji w postaci zabiegów dentystycznych.