Szkoła rodzenia – czy warto z niej skorzystać?

Szkoła rodzenia – czy warto z niej skorzystać?

W dzisiejszych czasach świadomość na temat tego, jak ważne jest świadome dbanie o siebie w ciąży i odpowiednie przygotowanie się do porodu rośnie, jednak mimo to wiele kobiet nie wie, jakie kroki podjąć, aby ułatwić sobie zarówno poród, jak i okres rekonwalescencji. W tym przypadku z pomocą przychodzą szkoły rodzenia. Wiele rodzin zadaje sobie pytanie, czy w ogóle warto wybrać się na zajęcia, które odbywają się w takich szkołach i co właściwie może nam dać uczestnictwo w nich. Przyjrzyjmy się temu uważnie!

Wiele kobiet, które nie korzystały jeszcze ze szkoły rodzenia, ma obawy ze względu na fakt, że jest to dla nich zupełnie nowe zagadnienie, nawet jeśli to nie jest ich pierwsza ciąża. Kolejne wolą czerpać wiedzę z książek, poradników i z sieci internetowej. Jednak należy pamiętać, że wiedza przyswajana w ten sposób znacznie różni się od tej, którą możemy uzyskać w szkole rodzenia. Szkoła rodzenia gwarantuje nam nie tylko ogólną wiedzę teoretyczną, ale również wiedzę praktyczną, która pozwoli nam się odpowiednio przygotować nie tylko do samego porodu, ale również i do rodzicielstwa.

Uzyskanie aktualnej wiedzy

Podczas czerpania wiedzy na temat porodu, a także opieki nad niemowlęciem niezwykle ważne jest, aby przyswajać aktualne informacje. Na portalach internetowych, czy w poradnikach, które wydane zostały kilka lat wcześniej, informacje mogą już być nieco nieaktualne. Warto korzystać z wiedzy, którą zagwarantuje nam szkoła rodzenia, ponieważ wtedy mamy pewność, że wszystkie przekazane nam informacje i porady są nie tylko aktualne, ale również sprawdzone i bezpieczne. Dodatkowo, jeżeli czeka nas nasz pierwszy w życiu poród, z pewnością zasięgnięcie porad położnych będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż czytanie postów na forach internetowych, na których często widnieją ekstremalne, rzadko przytrafiające się historie, które mogą nas poważnie przestraszyć.

Ćwiczenia, które ułatwią nam poród

Wybierając się do szkoły rodzenia, możemy liczyć na to, że weźmiemy udział nie tylko w pogłębianiu wiedzy dotyczącej samej ciąży i porodu, a także pierwszych miesięcy życia dziecka, ale zadbamy również o to, aby przygotować nasze ciało do porodu. Szkoły rodzenia mają w swojej ofercie specjalne zestawy ćwiczeń, które pomogą nam utrzymać formę, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla ciężarnych. Należy dodać, że podczas ćwiczeń rozciągamy wybrane mięśnie i partie ciała, co przekłada się na łatwiejszy poród. Również ćwiczenia oddechowe okazują się niezwykle pomocne w trakcie porodu.

Nauka opieki nad niemowlęciem

Dla wielu par, szczególnie tych, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka, niezwykle pomocnym elementem szkoły rodzenia okazuje się opieka nad niemowlęciem. To właśnie podczas zajęć w szkole rodzenia przyszli rodzice przy pomocy specjalnych lalek przypominających nowo narodzone dziecko mogą potrenować kąpiel niemowlaka, chustowanie, czy przewijanie. Tego rodzaju ćwiczenia doskonale przygotują zarówno mamy, jak i tatusiów.

Pokonanie strachu przed nieznanym

Wiele kobiet panicznie boi się swojego pierwszego porodu, a często przerażające opowieści, jakimi raczą je koleżanki, czy historie publikowane w sieci wcale nie pomagają w przezwyciężeniu lęku. Warto wziąć udział w zajęciach w szkole rodzenia, chociażby ze względu na fakty, że podczas nich dowiemy się, co tak naprawdę nas czeka i jak najlepiej się na to przygotować. Dzięki praktycznym poradom i profesjonalnym wskazówkom, a także odpowiednim ćwiczeniom, będziemy mieć szansę na oswojenie się z lękiem i pokonaniem go.