Leczenie wad wzroku

Leczenie wad wzroku

W 2019 roku WHO wydało raport dotyczący chorób wzroku. Liczby są szokujące! Według raportu ponad 2,2 mld ludzi cierpi na zaburzenia wzroku w tym około 1mld nie jest leczony z powodu braku dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Mając natomiast możliwość leczenia nie zaniedbujmy swoich oczu!

Wady wzroku

Wady wzroku związane są z nieprawidłowym działaniem mechanizmu refrakcji oka. Mówiąc prościej, ma to związek z nieodpowiednim załamywaniem się światła. A oto niektóre z nich:

  • krótkowzroczność: najczęściej spowodowana jest nieprawidłową budową oka. Gdy rogówka i soczewka są zbyt wypukłe promienie światła nie skupiają się na siatkówce tylko zaraz przed nią. Proces ten sprawia, że krótkowidz widzi oddalone przedmioty jako rozmazane w związku z czym musi zmniejszać odległość od nich. Wyróżnia się trzy rodzaje krótkowzroczności
  1. osiowa (zbyt wydłużone oko)
  2. krzywiznowa (elementy oka są zbyt wypukłe
  3. refrakcyjna (powstaje przez nieodpowiedni współczynnik załamania soczewki).

Nieleczona krótkowzroczność może prowadzić do trwałej ślepoty.

  • dalekowzroczność: zazwyczaj jest dziedziczna i maleje z wiekiem. Mamy z nią do czynienia gdy obraz zamiast na siatkówce powstaje za nią. W przeciwieństwie do krótkowzroczności, dalekowidz widzi przedmioty znajdujące się blisko jako nieostre. Objawy współtowarzyszące to: bóle i pieczenie oczu czy bóle głowy przy dłuższym czytaniu/pracy na komputerze.
  • Astygmatyzm: jest wadą która się nie pogłębia ale także nie znika samoistnie. Spowodowany jest nieodpowiednim załamaniem światła wpadającym do oka. Astygmatycy widzą obraz zamglony, nieostry z rozmytymi konturami.
  • Daltonizm: polega na nieodpowiednim widzeniu barw. Może wykluczać z niektórych zawodów.

Jak leczyć wady wzroku?

Leczenie wad wzroku polega na doborze odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. W obecnych czasach taki wybór może być bardzo prosty! I tak na przykład mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą udać się do Optyka Punkt Widzenia, który zagwarantuje im profesjonalną opiekę. W salonie mamy możliwość wykonania profesjonalnych badań wzroku, doboru okularów korekcyjnych i akcesoriów. Jeżeli jesteśmy zwolennikami soczewek kontaktowych to również znajdziemy tu coś dla siebie. Na okres letni salon proponuje zakupić okulary przeciwsłoneczne (możliwość zakupu okularów przeciwsłonecznych z korekcją). Przy zakupie okularów badanie wzroku jest darmowe!

Poniżej przedstawiamy mapę dojazdową do Salonu Optycznego zlokalizowanego przy ulicy 11 listopada 32:

Niezależnie od tego jaki salon optyczny i jakie okulary wybierzemy jedno jest pewne, wady wzroku trzeba leczyć. Rodzice powinni zwrócić na profilaktykę oczu swoich dzieci szczególną uwagę aby możliwie jak najszybciej wykryć rozwijająca się wadę i wprowadzić leczenie. Warto również szerzej zainteresować się tematem chorób i wad wzroku aby być uczyć się dobrych nawyków dbania o nasze oczy.

Więcej informacji na stronie: https://optykpunktwidzenia.pl/optyk-dabrowa-gornicza/