Jak zachęcić nasze dziecko do jedzenia nowych rzeczy?

Jak zachęcić nasze dziecko do jedzenia nowych rzeczy?

Wielu rodziców boryka się z problemem, jakim jest brak apetytu lub niechęć do próbowania nowych rzeczy przez ich dzieci. Pociechy często unikają warzyw, szczególnie tych nowych, a często również owoców, ryb, czy mięs, czyli rzeczy, które dostarczają im mnóstwo składników odżywczych.

Często martwimy się, czy powracające choroby sezonowe nie są wynikiem tego, że dieta naszego dziecka jest dość uboga. Oczywiście, nawet jeżeli staramy się przemycać do diety dziecka rzeczy takie, jak warzywa, to najczęściej ich ilość jest niewystarczająca.

Co zrobić, aby przekonać nasze dziecko do próbowania nowych rzeczy bez awantur i zmuszania pociechy do jedzenia?

Przemyć nowości w ulubionych posiłkach dziecka

Większość dzieci posiada listę ulubionych dań, które mogłyby jeść praktycznie non stop. Dobrym pomysłem jest przemycenie właśnie w takich daniach nowego składnika. Jeżeli nasze dziecko lubi gotowane pulpeciki w sosie, to warto przed uformowaniem pulpecików zetrzeć do nich np. marchewkę, czy odrobinę cebuli, zaś do sosu możemy dodać odrobinę zieleniny.

Sposobem na próbowanie nowych owoców może być dodawanie ich do ulubionych deserów takich jak gofry, naleśniki, czy lody. Pięknie przyozdobiony deser sprawi, że zarówno wyobraźnia, jak i apetyt naszej pociechy zostaną pobudzone, a ona chętniej spróbuje owoców, na które wcześniej by się nie zdecydowała.

Poznawanie poprzez wszystkie zmysły

Wiele osób zapomina o tym, że podczas próbowania nowych potraw liczy się nie tylko ich smak, ale również wygląd, zapach i faktura. Warto zatem najpierw dać dziecku powąchać nieznany do tej pory produkt. Jeżeli dziecko nie jest przekonane, może go również najpierw polizać, aby przełamać początkowy opór. Pamiętajmy również o tym, że dziecku dany produkt może zwyczajnie nie smakować, wtedy pozwólmy dziecku wypluć kawałek spróbowanego ogórka, pomidora, czy sera. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że dziecko zasmakuje w danej rzeczy, to nie zmuszajmy go od razu do zjedzenia całości, jeżeli nie będzie miało ono na to ochoty.

Weź dziecko na zakupy

To doskonały sposób na przekonanie naszej pociechy do spróbowania nowych rzeczy i powiększenie zakresu serwowanych przez nas posiłków. Przechodząc obok części z owocami i warzywami, powinniśmy zachęcić dziecko do tego, aby samodzielnie wybrało owoc lub warzywo, którego chce spróbować. W większości przypadków dziecko jest dumne, że mogło samo zadecydować i znacznie chętniej podejmie próbę zjedzenia czegoś nieznanego.

Wspólne przeglądanie książki kucharskiej

Kolejnym doskonałym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest wspólne przeglądanie książki kucharskiej. Warto wybrać taką książkę z przepisami, która posiada piękne zdjęcia i jest bogato ilustrowana. Dziecko może wybrać takie dania, które jego zdaniem wyglądają niezwykle apetycznie. Warto przygotować kilka wybranych przez naszą pociechę dań. W ramach zabawy oraz dalszego zachęcenia do próbowania nowych posiłków dobrym pomysłem jest zrobienie także tablicy z gwiazdkami, które zarówno dziecko, jak i reszta domowników będą przyznawać wybranym przepisom po ich wypróbowaniu.

Nie przesadzaj z wielkością porcji

Często bywa tak, że rodzice nakładają dziecku na talerz zbyt dużą porcję, szczególnie kiedy ma ono na talerzu danie, którego nigdy wcześniej nie próbowało. Warto pamiętać o tym, że porcja powinna być taka, aby nie zniechęciła dziecka do jedzenia już na starcie. W dziecięcej wyobraźni może pojawić się obawa, że będzie musiało ono zjeść ogromną porcję dania, które może mu zwyczajnie nie smakować.

Spraw, aby jedzenie zachwycało swoim wyglądem

Większość ludzi je oczami, co oznacza tyle, że im lepiej wygląda nasz posiłek, tym większa jest nasza chęć na jego spożycie. Warto wykorzystać ten fakt serwując posiłki naszym pociechom. Na talerzach możemy układać najróżniejsze obrazki i scenki przy pomocy warzyw i innych składników, z jakich składa się dany posiłek. Z kulek ryżu możemy ułożyć bałwana, żółta papryka może być słońcem, a plaster pomidora piłką – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zaproś dziecko do wspólnego gotowania

Wspólne gotowanie to kolejna rzecz, która może zachęcić nasze dziecko do próbowania nowych potraw i składników. Dzieci uwielbiają wspólne aktywności, a także naśladować swoich rodziców. Podczas gotowania chętnie próbujmy warzyw, które kroimy i podsuwajmy je do spróbowania również naszemu dziecku.