Jaką aktywność można wybrać zimą?

Jaką aktywność można wybrać zimą?

Zima przez wiele osób uważana jest za porę roku, podczas której uprawianie sportu, szczególnie na zewnątrz jest wręcz prawie niemożliwe. Oczywiście wiosną i latem mamy znacznie więcej możliwości, a samo uprawianie sportu jest łatwiejsze, kiedy za oknem świeci słońce. Mimo wszystko nie warto odkładać aktywności fizycznej na później. Zimą również możemy wybrać aktywności, które pozwolą nam zachować formę lub zacząć przygodę ze sportem.

Wiele osób zimą ma znacznie mniejszą motywację do działania, jednak warto pokonać ten stan. Nie tylko niska temperatura działa demotywująco. Znacznie krótsze dni, czyli fakt, że na zewnątrz szybciej robi się ciemno, wpływa zniechęcająco na wiele osób. Jeżeli uda nam się pokonać niechęć, to z pewnością możemy liczyć na to, że na co dzień będziemy mieć znacznie więcej energii, niż do tej pory.

Jakie sporty warto uprawiać zimą i co możemy zrobić, aby utrzymać naszą kondycję na zadowalającym poziomie mimo niesprzyjających warunków?

Jazda na łyżwach

Pierwszą aktywnością fizyczną, która z pewnością do gustu przypadnie osobom w każdym wieku, jest jazda na łyżwach. W wielu miastach na terenie kraju funkcjonują lodowiska, zarówno te zabudowane, jak i te znajdujące się na zewnątrz. Jeżeli nie mamy własnych łyżew, nie musimy się martwić, ponieważ przy lodowiskach działają wypożyczalnie, dzięki którym możemy rozkoszować się jazdą, nawet nie posiadając własnego sprzętu. Dodatkowym atutem jest fakt, że część wypożyczalni posiada specjalne jeździki, które posiadają uchwyty i wspomagają naukę jazdy na łyżwach u dzieci. Jeżeli sami również musimy poćwiczyć to bez obaw, każdy początkujący zalicza kilka upadów, ale również każdy, kto się po nich nie poddał, z minuty na minutę jeździ coraz lepiej.

Jazda na nartach i na snowboardzie

Typowo zimowe sporty, które uprawiać możemy tylko i wyłącznie w miejscach, które pokryte są śniegiem. Jeżeli mamy chęć pojeździć na nartach lub snowboardzie, to dobrym pomysłem jest wybranie się w tereny górskie. Jednak również w większych miastach, w których znajdują się wyciągi, możemy liczyć na sztuczne naśnieżanie i możliwość jazdy. W tym przypadku również możemy wypożyczyć sprzęt, jednak musimy pamiętać o odpowiednio ciepłym i wygodnym odzieniu. Jeżeli jesteśmy początkujący, to możemy skorzystać z pomocy instruktora.

Sanki

Jazda na sankach to również typowo zimowy sport, do którego potrzeba odrobiny śniegu. Tutaj również doskonale sprawdzą się tereny górskie i sztucznie naśnieżane wyciągi. Mimo że wiele osób kojarzy sanki raczej z aktywnością przeznaczoną dla dzieci, to tak naprawdę zjeżdżać może praktycznie każdy. Możemy wybrać nie tylko sanki, ale również specjalnie koła i jabłuszka, a także inne sprzęty z powodzeniem zastępujące tradycyjne sanki.

Kluby fitness i siłownie

Kolejną aktywnością fizyczną, na jaką możemy się zdecydować, jest uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez kluby fitness, a także wizyta na siłowni i ćwiczenia wykonywane na maszynach. Jest to świetny sposób na zachowanie formy, jeżeli nie lubimy ćwiczyć w domu, a aktywność fizyczna na zewnątrz zimą nam nie odpowiada. W takich miejscach możemy liczyć na pomoc profesjonalisty, który pokaże nam, jak wykonywać ćwiczenia.

Bieganie

Wiele osób w sezonie zimowym rezygnuje z biegania na rzecz bieżni lub innych aktywności, jednak mimo pory roku, wciąż możemy pozostać przy regularnym bieganiu. Jeżeli zdecydujemy się na tę formę aktywności fizycznej, to powinniśmy pamiętać o odpowiednich butach do biegania. Warto również zainwestować w strój do biegania, który pozwoli nam na odpowiednią ochronę przed zimnem. Bieganie zimą jest bardzo zdrowe i wzmacnia odporność.

Zimowe spacery

Również zimowe spacery bez wątpienia można zaliczyć do aktywności fizycznej. Wiele osób zimą unika wychodzenia z domu, a to ogromny błąd. Spacery są dla nas korzystne niezależnie od panującej pory roku. Podczas zimowych spacerów musimy zadbać o ubiór adekwatny do pogody. Jeżeli chcemy, aby nasz spacer miał bardziej sportowy wymiar, możemy przyspieszyć jego tempo.