Słyszeliście o diecie paleo? Czym dokładnie jest i jakie założenia prezentuje?

Słyszeliście o diecie paleo? Czym dokładnie jest i jakie założenia prezentuje?

Dieta paleo staje się coraz popularniejszym wyborem w trakcie odchudzania. Jednak co w rzeczywistości badania mówią na jej temat? Dowiedzmy się dziś nieco więcej na temat diety paleo i jej założeń! Co takiego nauka mówi nam dziś o tak zwanej diecie paleo? W przeglądzie naukowcy wspierają się randomizowanymi badaniami na 160 uczestnikach. Okazało się, że dieta paleo doprowadziła do pewnej poprawy wyników i zaleczenia chorób związanych z zapaleniami. Krótkoterminowo pomogła ludziom wrócić na właściwy tor zdrowotny. Dlatego też wywołała duże zamieszanie w świecie nauki. Ze względu na to, że inne diety nie odniosły tak dużego sukcesu w tej materii.

Pewien lekarz dokonał przeglądu badań klinicznych, które badały wpływ paleo na zdrowie, w tym wagę, stan zapalny i zdrowie insuliny. Niektóre z badań znalazły podobne dowody na to, że dieta paleo może być związana z utratą wagi, niższym ciśnieniem krwi i poprawą poziomu lipidów we krwi (wymagana jest restrykcja kaloryczna).

Jak wiele wiemy dzięki aktualnym badaniom oraz testom na ludziach stosujących diety paleo?

W rzeczywistości wielu naukowców wyraziło zaniepokojenie, że nie mamy jeszcze wystarczających dowodów. Aby wysunąć jakiekolwiek mocne twierdzenia na temat korzyści zdrowotnych diety paleo, zwłaszcza jej długotrwałych skutków. W artykule w odpowiedzi na pierwszy przegląd, autorzy z wielu różnych uniwersytetów, wyrazili swoje zaniepokojenie popularnością diety paleo.

Co tak właściwie spożywamy na diecie paleo?

Dieta paleo jest niezwykle specyficzna. Ponieważ wymaga od nas ucięcia nie tylko przetworzonej żywności, ale także wielu produktów uznawanych za powszechnie nieszkodliwe. Na dietach typu paleo żegnamy się z większością nabiału, strączkami i niektórymi roślinami.

Zatem co będziemy jeść?

Chociaż nie udowodniono, że dieta paleo działa, jeśli chcesz spróbować tego planu żywieniowego, musisz skupić się na spożywaniu dużej ilości naturalnej żywności i naturalnych tłuszczów, w tym tych opcji:

  • Różnorodne mięsa (chude kawałki wołowiny, wieprzowina, wymaga się, aby zwierzęta były karmione trawą)
  • Możesz spożywac mniej popularne mięsa (dziczyzna)
  • Jajka z wolnego wybiegu
  • Papryka, dynia, szparagi (ogólnie warzywa o niskiej zawartości skrobii)
  • Ryby i owoce morza
  • Orzechy, nasiona i oleje z orzechów oraz nasion
  • Truskawki, mango, figi
  • Cebula

Czego z kolei należy się wystrzegać?

W zasadzie wszystkich produktów mlecznych, w tym mleka, sera, jogurtu i masła. Ziarna zbóż, takich jak pszenica, żyto, ryż i jęczmień. Roślin strączkowych, takich jak fasola, orzeszki ziemne i groch.
Warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki (a niektórzy mówią nawet, że słodkie ziemniaki)
Słodycze, w tym wszystkie formy słodyczy, a także miód i cukier. Sztuczne słodziki. Słodzone napoje bezalkoholowe i soki owocowe Przetworzone i peklowane mięsa, takie jak bekon, wędliny i hot dogi. Należy unikać wszelkiej żywności wysoko przetworzonej.