SLS i SLES – co to takiego?

SLS i SLES – co to takiego?

Krótko mówiąc, są to silne detergenty, które odpowiadają za spienianie się kosmetyków takich jak szampony, czy też żele pod prysznic.

Wpływają na intensywne oczyszczenie skóry, co na dłuższą metę nie przynosi dobrych skutków. Warto jednak najpierw rozwinąć te skróty, aby wiedzieć jakich składników w kosmetykach się wystrzegać. SLS to inaczej „Sodium Lauryl Sulfate”, natomiast SLES – „Sodium Laureth Sulfate”. Oba te składniki należą do grupy siarczanów, lecz SLES jest pochodną SLS i jest nieco mniej drażniącą substancją.

Siarczany zawarte w szamponach wpływają na wysuszenie struktur włosa, jak i podrażnienie skóry głowy, dlatego stosowanie kosmetyków zawierających tego typu substancje do codziennej pielęgnacji nie jest zalecane. Należy pamiętać, że czytanie składów kosmetyków jest najskuteczniejszym sposobem na dbanie o siebie.

Jak wybrać dobry szampon?

Czy w takim razie istnieją szampony bez tzw. spieniaczy? Trzeba przyznać, że zdecydowana większość szamponów je zawiera i trudno się temu dziwić. Mocno pieniący się szampon daje większą satysfakcję z używania i zostawia nam wrażenie dokładniej umytej głowy.

Nie zmienia to faktu, że bez problemu w każdej drogerii można znaleźć kosmetyki niezawierające siarczanów i wcale nie są to kosmetyki, które myją gorzej. W przeciwieństwie do mocnych szamponów, szampony bez SLS, czy SLES dokładnie domywają skórę głowy bez naruszania jej naturalnej bariery ochronnej.

Do takich szamponów należy m.in. :

  • szampon balansujący OnlyBio – jako substancja myjąca służy Lauryl Glucoside, wyjątkowo delikatny i bezpieczny środek myjący, który ma również właściwości łagodzące;
  • szampony linii Petal Fresh Pure (różne rodzaje) – są to naturalne, wegańskie kosmetyki, które nie zawierają parabenów, ani siarczanów, firma oferuje szeroki wybór szamponów o różnych właściwościach;
  • szampon Vis Plantis z kozieradką – przeznaczony szczególnie dla włosów osłabionych i wypadających, zawarty w nim wyciąg z kozieradki oraz skrzypu polnego, wzmacnia włosy i pobudza ich wzrost;
  • wzmacniający szampon do włosów Biolaven – zawiera olej z pestek winogron, czyli doskonały emolient zapewniający włosom miękkość, idealny do codziennej pielęgnacji;
  • kojący szampon EmoTopic – szczególnie delikatny szampon odpowiedni również dla skóry atopowej oraz uczulonej na siarczany.