Czy można przeżyć jedząc same owoce?

Czy można przeżyć jedząc same owoce?

Czy istnieje taka możliwość, aby ludzie przetrwali, jedząc jedynie owoce i pijąc wodę? Czy taka dieta ma rację bytu i pozwoli organizmowi przetrwać? Niezależnie od tego, czy stosujemy dobrowolne, czy też wymuszone plany dietetyczne, niektóre osoby preferują spożywanie owoców. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, prawdopodobnie chociaż raz w życiu zastanawiałeś się nad tak zwanym frutarianizmem. Ten sposób odżywiania się polega na tym, aby oprzeć dietę całkowicie na owocach i produktach pochodzenia owocowego.

Dieta ta nie przewiduje spożywania mięsa, nabiału, a nawet zbóż. Jeżeli jednak mielibyśmy spożywać tylko jedną grupę produktów spożywczych, którą są owoce, jak długo w rzeczywistości moglibyśmy wytrzymać na takiej diecie? Wbrew pozorom zbyt długie przestrzeganie ekstremalnej diety wegańskiej nazywanej frutarianizmem może być niekorzystne dla ludzkiego ciała. Mimo wszystko wiele osób żyje zdrowo na takich dietach. Oczywiście jedynie krótkoterminowo. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak wiele zapasów witamin zgromadził nasz organizm do momentu rozpoczęcia restrykcyjnej diety.

Jakie zagrożenia związane są z restrykcją dietetyczną, którą jest frutarianizm (czyli spożywanie samych owoców)?

Spożywanie tak ograniczonej diety może sprawić, że wkrótce zauważysz w swoim organizmie niedobory minerałów lub witamin. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób skutecznie rozpoznać tego rodzaju przypadłość. Oznaki dotyczące tego, że cierpisz na niedobór pewnych składników odżywczych, mogą ukazać się w organizmie po kilku dniach lub dopiero po kilku tygodniach. Wszystko zależy od tego, jak dużo witamin i minerałów twoje ciało zgromadziło przed rozpoczęciem restrykcji dietetycznej. Przestrzegamy wszystkich o tym, że spożywanie tylko owoców i wody prędzej czy później doprowadzi do niedoboru mikro i makroelementów w organizmie.

Jeżeli będziesz jadł jedynie owoce i pił wodę, niechybnie po pewnym czasie wystąpi ryzyko ze względu na taki sposób odżywiania. Oczywiście owoce, jak i warzywa zawierają wiele związków niezbędnych dla naszego organizmu. Mimo wszystko dostarczają witaminy i minerały tylko z pewnej okrojonej grupy odżywczej. Dlatego też żywienie się wyłącznie samymi owocami jest kiepskim pomysłem, jeżeli chcemy zastosować taką dietę na dłuższą metę.

Nie zapominajmy o dostarczaniu odpowiedniej ilości białka

Chociaż dostarczenie dostatecznej ilości białka za pośrednictwem owoców jest realne w przypadku lekkich osób, może okazać się dużym wyzwaniem. Wystarczy spojrzeć na przykłady takich owoców jak na przykład guawa i awokado. Aby dostarcza przynajmniej 50 gramów białka roślinnego za pośrednictwem tych produktów, musielibyśmy spożyć kilkanaście filiżanek wypełnionych awokado lub guawą. Jeżeli przyjrzymy się składom różnych owoców, szybko zauważymy, że ta grupa produktów jest niezwykle uboga w białko.

Dlatego też większość dietetyków raczej skłania się ku stwierdzeniu, że dostarczenie zdrowej ilości białka za pośrednictwem samych owoców graniczy z cudem.

Czy dostarczymy dostatecznie dużo zdrowych tłuszczów?

Pamiętajmy o tym, że zdrowa dieta powinna być bogata w zróżnicowane tłuszcze, które dostarczą nam witamin. W przypadku owoców będzie to trudne. Ponieważ jak powszechnie wiadomo ta grupa produktów spożywczych, jest uboga nie tylko w białka, ale także w tłuszcze. Chociaż awokado pomoże nam w dostarczeniu dawki solidnego tłuszczu, prawdopodobnie nie znajdziemy zbyt wielu alternatyw dla tego owocu.

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet gdybyśmy odpowiednio balansowali między dostateczną ilością białka i tłuszczu w diecie, frutariański sposób żywieniowy stawia przed nami inne wyzwania. Owoce są ubogie w wapń, witaminę B12, omega-3, jod. Prędzej czy później na takiej diecie wystąpią niedobory tych elementów.