Jakie wyzwania stawia przed nami dieta frutariańska?

Jakie wyzwania stawia przed nami dieta frutariańska?

Dieta oparta całkowicie na owocach może mieć naprawdę wiele wad, które opierają się nie tylko na doborach pewnych mikroelementów. Zbyt duża podaż cukru jest ogromnym problemem związanym ze spożywaniem diety frutariańskiej. Nie zapominajmy o tym, że owoce składają się praktycznie z samych węglowodanów. Dieta owocowa może być szczególnie niekorzystna dla tych, którzy cierpią na cukrzyce lub są na nią narażeni. Istnieją również schorzenia takie, jak na przykład choroby nerek, które również wykluczają możliwość spożywania dużej ilości węglowodanów.

Nie zapominajmy o innych niesprzyjających nam okolicznościach. Spożywanie dużych ilości cukru może być niekorzystne dla naszych zębów tak jak picie dużej ilości napojów sodowych. Zwróćmy również uwagę na to, że gdy twoje zapasy witamin i minerałów w końcu się wyczerpią, zaczniesz odczuwać skutki niedoboru pewnych składników odżywczych. Wczesnymi oznakami takiej diety może być nieustanne zmęczenie oraz bóle głowy. Z osłabieniem organizmu nie ma żartów. Ponieważ ze względu na obniżoną podaż witamin staniemy się podatni na infekcje.

W takie diecie zabraknie witaminy D i witaminy B12

Zbyt długi okres spożywania wybrakowanej ilości witaminy B12 w końcu doprowadzi organizm do anemii i osłabienia. Osoba w takim stanie jest niezwykle podatna na różne choroby. Kolejnym elementem jest brak wapnia w diecie. Wapń odpowiada za rozwój i podtrzymanie właściwej kondycji kości. Owoce nie zawierają zbyt dużo wapnia, dlatego jest to kolejny problem, z którym spotkamy się na diecie frutariańskiej. Nie wspominając o tym, że długotrwała dieta uboga w białka doprowadzi do niebezpiecznego spadku masy mięśniowej.

Gwoździem do trumny jest brak witaminy D, która odpowiada za mnóstwo czynników w naszym ciele. Wiele badań jasno wskazuje na to, że witamina D przyczynia się nawet do poprawienia naszego nastroju. Ponieważ na diecie frutariańskiej brakuje wapnia, brak witaminy D jest potęgującym kłopotem. Wszystko ze względu na to, że kwasy tłuszczowe i witamina D pomagają we wchłanianiu wapnia i magnezu. Trudno jest znaleźć sensowną równowagę żywieniową, jeżeli zdecydujemy się spożywać tylko owoce.