Jak nauczyć psa sztuczek?

Jak nauczyć psa sztuczek?

Posłuszny i dobrze ułożony pies to marzenie każdego opiekuna. Wiele osób pragnie też, by ich psi przyjaciel nie tylko znał zasady posłuszeństwa, ale również potrafił wykonać sztuczki, dając właścicielom powód do dumy i satysfakcji. Jak zatem nauczyć psa wykonywania ciekawych sztuczek?

Od czego rozpocząć naukę sztuczek?

Wbrew pozorom, nauka psich sztuczek nie musi być trudnym i wyczerpującym zadaniem. Warto odpowiednio przygotować i siebie, i psa, by nauka była przyjemnością i dawała satysfakcję również naszemu czworonogowi, zachęcając go tym samym do zdobywania nowych umiejętności.

Wiele osób rozpoczynających dopiero wspólne życie z psem próbuje od razu uczyć zwierzę nowych umiejętności i frustruje się, że nauka nie przynosi szybkich efektów. W takiej sytuacji nie można się zrażać. Trzeba mieć na uwadze, że pies potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowej sytuacji i zbudowanie więzi z nowymi członkami rodziny. Zaufanie do nowych opiekunów i poczucie więzi są kluczowe dla skuteczności nauki. Szczególnie istotne jest to w przypadku psów adoptowanych ze schroniska, których historia jest często trudna i zbudowanie zaufania to trudniejszy proces. Warto zatem zacząć przygotowania do nauki sztuczek od stworzenia przyjacielskiej relacji z psem, poświęcić mu czas na wspólne zabawy i spacery, by dać zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i sprawić, że zaakceptuje nas jako swoich właścicieli. Dzięki temu łatwiej będzie wymagać od niego posłuszeństwa podczas nauki.

Pierwszy krok do skutecznej nauki sztuczek

Gdy zwierzę czuje się już bezpiecznie w nowym otoczeniu, akceptuje nowych właścicieli i ufa im, można rozpocząć merytoryczne przygotowanie do nauki sztuczek. Takie przygotowanie opierać się będzie na nauce podstawowych komend, które pozwolą po pierwsze zapanować nad zwierzakiem, a po drugie, dadzą psu podstawy nauki posłuszeństwa i nauczą odpowiedniej postawy i gotowości do zdobywania kolejnych umiejętności. Opanowanie tych komend to również rozwijanie więzi między psem, a jego opiekunem oraz zbudowanie zaufania czworonoga do działań, które podejmuje wobec niego człowiek. Do podstawowych komend, których warto nauczyć psa przed rozpoczęciem nauki sztuczek, należą: siad, leżeć, do mnie czy waruj. Skuteczne wdrożenie tych umiejętności pozwoli psu zrozumieć relację łączącą go z opiekunem i przekona, że warto mu zaufać i wykonywać jego polecenia. Warto pamiętać, że podczas nauki komend najlepsze efekty przynosi stosowanie pozytywnej motywacji, czyli zachęcanie psa do nauki za pomocą przyjemnych dla niego bodźców. Przykładem pozytywnej motywacji będzie nagradzanie psa smakołykami, dzięki czemu nauka będzie kojarzyła mu się z przyjemnością. Sam fakt nagradzania jest również dla psa bardzo ważny – czuje on, że opiekun jest z niego zadowolony, a to znaczy dla niego bardzo wiele.

Nauka sztuczek – co jest istotne?

Gdy pies zna już podstawowe komendy i poznał już elementy szkolenia, można rozpocząć naukę wybranych sztuczek.
Najlepiej skupić się na nauce jednej sztuczki podczas jednej sesji treningowej, by nie obciążać psa zbyt wieloma zadaniami. Przed rozpoczęciem nauki należy przygotować smakołyki, które będą zachęcać psa do wykonywania naszych poleceń. Dobrą praktyką jest zachęcanie psa do wykonywania zadania samodzielnie, zamiast wykonywania go za niego. Próbując nauczyć psa sztuczki polegającej na podawaniu łapy, nie należy samodzielnie podnosić jego łapy. Lepszym rozwiązaniem jest zachęcenie go do podniesienia jej i położenia na naszej dłoni, używając do tego smakołyku schowanego w zaciśniętej pięści. Przy każdej próbie wykonania zadania należy stosować pozytywne wsparcie, czyli nagradzać zwierzaka smakołykiem. Dopiero po zainteresowaniu psa naszą dłonią i wywołanie odpowiedniego ruchu z jego strony, należy wprowadzić komendę słowną (w tym przypadku „łapa” czy „podaj łapę”) i stopniowo rezygnować z podawania smakołyku w momencie dotknięcia naszej dłoni łapą. Nie oznacza to jednak rezygnacji z nagradzania – smakołyk powinien zostać wręczony po wykonanym zadaniu.

Nauka sztuczek to przyjemny i dający wiele satysfakcji proces, który jednocześnie doskonale integruje psa i jego opiekuna. Właściwie zorganizowana nauka da wiele radości, ale również powodów do dumy.

_____________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego online – Psiedobre.pl