Jaki odkurzacz warto wybrać do swojego mieszkania?

Jaki odkurzacz warto wybrać do swojego mieszkania?

Odkurzacz to urządzenie, które znajduje się w praktycznie każdym domu. Jeżeli jesteśmy na etapie planowania zakupu nowego odkurzacza, to z pewnością warto się zastanowić, jakiego rodzaju urządzenie najlepiej zda egzamin w naszym przypadku. Każdy rodzaj odkurzaczy dostępny na rynku ma swoje wady i zalety, dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto zapoznać się ze specyfikacją urządzeń, a także z ich opisem, który przybliży nam nieco to, w jaki sposób działają poszczególne typy odkurzaczy.

Każdemu z nas zależy na nieco innym działaniu, dlatego tak ważne jest wcześniejsze zorientowanie się, jak działają modele odkurzaczy, które dostępne są w sklepach z RTV i AGD. Jedni z nas mają w domu dywany i zależy im, aby odkurzacz radził sobie z ich czyszczeniem z sierści, czy drobnych okruszków, inni zaś wolą gołe panele i ich wyznacznikiem jest to, aby odkurzacz obchodził się z nimi delikatnie, ale jednocześnie zbierał wszystkie zabrudzenia. Reasumując nie tylko typ odkurzacza, ale również jego funkcje mają ogromne znaczenie.

Typy odkurzaczy

Na rynku istnieje wiele najróżniejszych typów odkurzaczy, a producenci prześcigają się w wypuszczeniu na rynek coraz to nowszych produktów, które mają ułatwić domownikom sprzątanie i jak najbardziej skrócić ten proces. My, konsumenci wraz ze wzrostem propozycji na rynku staliśmy się znacznie bardziej wymagający i już nie zadowoli nas najzwyklejszy sprzęt. Jakie więc odkurzacze są najpopularniejsze i najchętniej wybierane na rynku?

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe to wciąż najpopularniejszy typ odkurzacza, jednak już dawno przestał on kojarzyć się z ciężkim, głośno działającym sprzętem. W przypadku tego odkurzacza wszystkie zanieczyszczenia gromadzą się w worku znajdującym się w środku odkurzacza, który po jego zapełnieniu możemy wyrzucić i wymienić na nowy lub opróżnić, w zależności od tego, czy nasze worki są jednorazowe, czy wielorazowe.
Należy pamiętać, że jeżeli jesteśmy alergikami, to jednorazowe worki będą znacznie lepszym rozwiązaniem. Odkurzacze workowe można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, jednak istnieją również droższe modele, które pracują ciszej i mają w zestawie różne dodatki takie jak np. dodatkowe końcówki ułatwiające czyszczenie dywanów z sierści, czy dostanie się do zakamarków.

Odkurzacze bezworkowe

Kolejnym typem są odkurzacze bezworkowe, w których zanieczyszczenia zbierane są do plastikowego pojemnika w naszym urządzeniu. Odkurzacze te są znacznie pojemniejsze niż wersje, które wymagają worka na zanieczyszczenia, jednak posiadają jeden dość istotny minus. Jaki? Po zapełnieniu pojemnika musimy go opróżnić, a także regularnie myć pojemnik, co jest nieco bardziej czasochłonne niż wymiana worka w odkurzaczu workowym.

Odkurzacze wodne

Ten typ odkurzacza działa na zasadach podobnych do modeli bezworkowych, jednak w tym przypadku pojemnik, do którego trafiają zanieczyszczenia, wypełniony jest wodą, która działa na zasadzie filtra wodnego. Po zakończonym sprzątaniu wystarczy tylko wylać wodę z pojemnika. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Minusem dla niektórych osób może być fakt, że ten model odkurzacza jest nieco droższy niż te tradycyjne.

Odkurzacze piorące

Odkurzacz piorący śmiało możemy nazwać urządzeniem wielofunkcyjnym, ponieważ oprócz tego, że doskonale usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia takie jak okruszki, kurz, czy sierść, to nadaje się również do eliminowania plan z dywanu, wykładziny lub innej powierzchni. Jedyną wadą tego urządzenia jest fakt, że dobrej jakości odkurzacz piorący nie jest tanim sprzętem, jednak zdecydowanie jest to opłacalny zakup.

Roboty sprzątające

W dzisiejszych czasach na popularności zyskują roboty sprzątające. Kiedyś był to luksus, na który mogli pozwolić sobie nieliczni, dziś dzięki coraz atrakcyjniejszym cenom wiele osób decyduje się na zakup tego urządzenia. Robot sprzątający to bezprzewodowy odkurzacz, który samodzielnie porusza się po pomieszczeniu i po drodze sprząta wszystkie zabrudzenia, jakie napotka. Ten rodzaj odkurzacza nie wymaga od nas żadnego wysiłku, wystarczy go włączyć, umieścić w pomieszczeniu, które ma posprzątać i potem wyłączyć.

Odkurzacze ręczne

Odkurzacz ręczny najczęściej kojarzy nam się raczej z użytkowaniem w samochodzie, jednak doskonale zdaje on egzamin również podczas czyszczenia trudno dostępnych miejsc i zakamarków w naszym domu. Tego rodzaju sprzęty są niezwykle lekkie i małe, dzięki czemu możemy używać ich zarówno w samochodzie, jak i w domu i nie będziemy mieli żadnego problemu z przenoszeniem go między tymi dwoma miejscami.

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe to kolejny typ odkurzacza, który cieszy się rosnącą popularnością. Sprzęt ten jest niezwykle wygodny w użytkowaniu ze względu na fakt, że podczas jego obsługiwania nie musimy się schylać. Tego typu odkurzacze są lekkie i występują w dwóch wersjach: przewodowej i bezprzewodowej.