Kiedy pies powinien przejść na dietę bezzbożową?

Kiedy pies powinien przejść na dietę bezzbożową?

Zdecydowana większość dostępnych na rynku karm dla psów zawiera w swoim składzie składniki roślinne, przede wszystkim ziarna zbóż. Warto jednak pamiętać, że psy z natury są mięsożercami i choć większość z nich nie będzie miała problemu z przyswajaniem pokarmu zawierającego zboża, to jednak dla części z nich takie pożywienie może oznaczać spore problemy trawienne. Kiedy zatem bezzbożowa karma dla psa powinna zastąpić karmę tradycyjną?

Objawy nietolerancji ziaren zbóż

Jeśli pies po zjedzeniu karmy ma klasyczne objawy niestrawności w postaci biegunki lub wymiotów, w jednoznaczny sposób świadczy to o niewłaściwym składzie podanego mu pożywienia i konieczności zmiany karmy na inną. Innym objawem nietolerancji na ziarna zbóż mogą być problemy skórne i towarzyszący im świąd, apatia i ogólne pogorszenie kondycji zwierzęcia. Gdy obserwujesz tego typu objawy, warto sprawdzić, czy ich przyczyną nie jest nietolerancja na gluten, czyli białko roślinne obecne w ziarnach takich zbóż jak pszenica, jęczmień i żyto. Podanie bezzbożowej karmy psu powinno w krótkim czasie (okres kilkunastu dni) doprowadzić do uspokojenia dolegliwości żołądkowych i poprawy samopoczucia zwierzęcia. Bezzbożowa karma dla psa jest najczęściej również karmą wysokobiałkową, a zatem korzystną dla poprawy kondycji każdego drapieżnika.

Jaki skład ma karma bezzbożowa?

W odróżnieniu od standardowych karm dla psów, suchych i mokrych, w bezzbożowej psiej karmie niemal nie występują roślinne wypełniacze. Zamiast nich producenci stosują mięso i różne rodzaje zwierzęcych podrobów, które są źródłem białka, tłuszczu oraz potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu wielu witamin i minerałów. Oczywiście bezzbożowa karma dla psa wciąż zawiera niewielką ilość roślinnych dodatków, na przykład pestek i nasion bogatych w błonnik, które działają jako wypełniacz i stymulator procesu trawienia. W takich karmach znaleźć można również owoce i warzywa będące źródłem witamin i pierwiastków śladowych, jakich może brakować w codziennej diecie mięsożernego zwierzęcia. Nie występują w nich jednak zboża zawierające gluten, a zatem są to karmy bezpieczne dla psów z nietolerancją na ten rodzaj białka.

Przejście z tradycyjnej na bezzbożową karmę dla psa polecane jest wówczas, gdy zwierzę źle toleruje pokarm zawierający dużą domieszkę roślinnych wypełniaczy, a także wtedy, gdy zależy nam na podaniu czworonogowi karmy lepszej jakości. Kramy bez ziaren zbóż zawierają niemal czyste mięso, a zatem są dobrym wyborem dla aktywnych psów, które potrzebują dużo energii i budulca do regeneracji mięśni.