Jak radzić sobie ze złością?
Każdy z nas, niezależnie od wieku i etapu swojego życia miewa momenty, w których odczuwa irytację, złość, a nawet wściekłość. Wielu z nas stara się hamować te uczucia albo ukrywać je w sobie, ponieważ nie są one pozytywnie postrzegane przez otoczenie. Duszenie w sobie złości i problemów, które ją wywołują, nie prowadzi do niczego dobrego, wręcz przeciwnie. Tłumienie w sobie złości powoduje, że z czasem coraz bardziej narasta, aby wybuchnąć podczas kolejnej stresującej sytuacji ze zdwojoną siłą. Wiele osób nie radzi sobie z sytuacjami, w których odczuwają one silny gniew i po atakach złości przychodzi smutek. Często również z napadami furii wiążą się wyrzuty sumienia, lęki i inne negatywne odczucia.
Jak poradzić sobie ze swoją złością? Jak opanować ją, zanim zdąży urosnąć do przytłaczających rozmiarów?
Czym właściwie jest złość?
Złość najczęściej jest emocją, która pojawia się wtedy, kiedy coś idzie nie po naszej myśli, w czasie najróżniejszych niepowodzeń, a także w sytuacjach, kiedy ktoś nas zawiedzie lub sprawi nam przykrość. Oczywiście zdaniem psychologów złość jest niezwykle potrzebne w życiu każdego człowieka, ponieważ mobilizuje go ona do pokonania trudności.
Oczywiście złość nie zawsze jest dobra, w sytuacji, kiedy eskaluje ona do konfliktów, czy agresji słownej lub przemocy fizycznej stanowi ona ogromny problem. Należy pamiętać, że mimo złości nie możemy przekraczać granic innych ludzi.
W przypadku osób, które odczuwają złość na zdrowym poziomie, jest to pewnego rodzaju czynnik oczyszczający, po którym przychodzi spokój i czas na przemyślenia. U osób, które nie radzą sobie z tym uczuciem, złość narasta stopniowo, aż do momentu, w którym dana osoba przejawia niebezpieczne dla siebie lub dla otoczenia zachowania.
Wsłuchaj się w sygnały wysyłane przez organizm
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kiedy nadchodzi złość, nasze ciało wysyła sygnały. Już na początkowym etapie odczuwania złości nasze serce bije zdecydowanie mocniej, często również nasz oddech przyspiesza, a nasze ciało się napina. U wielu osób odczuwających złość mimowolnie zaciskają się pięści lub szczęka.
O ile objawy fizyczne zawsze są podobne, to objawy psychiczne, a także nasze reakcje na złość często znacznie się od siebie różnią. W przypadku osób, które pasywnie reagują na uczucie gniewu, pojawia się usilne tłumienie emocji, a także izolowanie się od najbliższych. Często takie postępowanie wywołuje ból głowy, a także nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Drugim sposobem jest sposób asertywny, czyli taki, kiedy skupiamy się na tym, aby pokonać złość bez krzywdy dla nas samych, czy dla osób, które nas otaczają. Istnieje również ostatni sposób radzenia sobie z gniewem, jest to sposób agresywny. Osoby przejawiające agresję posuwają się do niszczenia rzeczy, wulgaryzmów, obelg, a także bicia osób w swoim otoczeniu.
Postaraj się odprężyć
Jedną ze skutecznych metod poradzenia sobie ze złością jest zrobienie czegoś, co pozwoli nam się zrelaksować. Medytacja, wyciszająca muzyka, pachnąca kąpiel lub ćwiczenia oddechowe mogą być sposobem na zminimalizowanie gniewu. Również inne sposoby takie jak głośne słuchanie ulubionej muzyki, taniec, czy układanie puzzli może nam pomóc. Ważne, aby znaleźć swój złoty środek na odprężenie się i zacząć go uskuteczniać już na początkowym etapie złości.
Staraj się być wypoczęty
Brzmi to banalnie, jednak w przypadku osób, które nie radzą sobie ze złością, często jest to klucz do sukcesu. Zawsze, kiedy jesteśmy zmęczeni lub podczas okresów, kiedy zbyt mało sypiamy, jesteśmy także znacznie bardziej podatni na negatywne emocje. Złość rośnie do gigantycznych rozmiarów znacznie szybciej, kiedy jesteśmy wyczerpani.
Odetnij się od sytuacji, która spowodowała złość
Często odczuwając złość, reagujemy od razu, w takiej sytuacji warto na chwilę odsunąć się od czynnika, który wywołał w nas tak silne emocje. Dobrym pomysłem jest ochłonięcie i dopiero późniejsza reakcja na sytuację, która doprowadziła nas do stanu wzburzenia emocjonalnego. Warto wybrać się na spacer, nawet krótki, który pomoże nam, ostudzić nasze emocje. Rozmowa z kimś bliskim, kto nie będzie nas oceniał i tym samym powodował jeszcze większej frustracji, także jest dobrym pomysłem.
Wybierz się do psychologa
Jeżeli mimo naszych usilnych starań nie radzimy sobie ze złością, warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam poskromić nasz gniew. Terapia jest doskonałym sposobem na przepracowanie naszych problemów i poradzenie sobie z niekontrolowaną złością. Psycholog pomoże nam nie tylko w znalezieniu źródła naszych problemów, ale także w dobraniu odpowiedniego sposobu radzenia sobie z nimi.
Od siebie mogę polecić spacer/bieganie. Podczas biegania wyładowujemy emocje.