Jak skończyć z podjadaniem?
Podjadanie między posiłkami to prawdziwa zmora wielu osób będących na diecie, jak i również tych, których waga mieści się w normie, ale chcą one utrzymać zdrową, zbilansowaną dietę. Podjadanie często odbywa się nieświadomie, w międzyczasie pracy, czy nauki, więc mimo faktu podjadania nie zauważamy go pod natłokiem codziennych obowiązków i często jesteśmy wręcz zdziwieni przyrostem masy ciała.
Często w bilans kaloryczny wliczamy tylko główne posiłki, czyli śniadanie, ewentualne drugie śniadanie, obiad i kolację, a takie rzeczy jak batonik między posiłkami, garść orzechów, czy jogurt zjedzony w biegu gdzieś nam umykają. Małe przekąski wydają się nam nieistotne, jednak w wielu przypadkach pojawiają się one w naszej diecie praktycznie codziennie. Jak walczyć z podjadaniem i przede wszystkim, jak uświadomić sobie, że ten problem rzeczywiście nas dotyczy?
Warto zainstalować aplikację liczącą kalorie lub prowadzić codzienne zapiski. Niezwykle ważne jest to, aby nie pomijać niczego, czyli jeżeli zjemy 5 orzechów lub dwa cukierki, to również powinni się one znaleźć w naszych zapiskach, ponieważ niezależnie od ilości, jest to podjadanie.
Często podjadamy z nudów albo po prostu z przyzwyczajenia. U wielu osób podjadanie jest również reakcją na stres lub spadki nastroju, podczas których staramy się poprawić sobie humor przy pomocy przekąsek. Wiele osób zdając sobie sprawę z problemu, niestety nie jest w stanie zapanować nad podjadaniem, a zaraz po nim pojawiają się wyrzuty sumienia.
Jak sobie z tym radzić? Oto kilka sposobów!
Zaplanuj swoje przekąski
Jeżeli ciężko nam zrezygnować z przekąsek i chęć na nie zamienia się w podjadanie, to najlepszym pomysłem jest zaplanowanie ich wcześniej, aby były one z góry wliczone w nasz bilans kaloryczny. Planując przekąski, mamy pewność, że w ciągu dnia nie będziemy mieć chęci na dodatkowe, drobne posiłki nie będzie nas nachodzić niespodziewanie.
Nie kupuj niezdrowych przekąsek
Również kupowanie niezdrowych przekąsek „na czarną godzinę” zazwyczaj kończy się tak, że sięgamy po nie od razu. Warto zatem podczas zakupów wybierać zdrowe przekąski takie jak orzechy, owoce, czy gorzka czekolada.
Okazjonalnie pozwalaj sobie na słodycze
Jeżeli jesteśmy wielbicielami słodkich albo słonych przekąsek, to dobrym rozwiązaniem jest pozwolenie sobie od czasu do czasu na jakiś batonik, czy chipsy. Oczywiście pamiętajmy, że powinniśmy takie wyjątki robić okazjonalnie.
Pij dużo wody
Może wydawać się to banalne, ale wiele osób zapomina o tym, aby pić wodę lub inne płyny takie, jak herbata, czy woda z dodatkami w postaci miodu, cytryny, czy innych owoców. Wyrobienie sobie nawyku picia wody w odpowiedniej ilości sprawi, że będziemy mieć mniejszą chęć na przekąski.