Jak zaangażować dziecko w obowiązki domowe?
Zaangażowanie dzieci w prace domowe to doskonały sposób na to, aby nauczyć je odpowiedzialności oraz systematyczności. Wiele osób nie do końca wie, jak zachęcić dziecko do tego, aby pomagało w obowiązkach domowych.
W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani, dość trudno jest wygospodarować czas na to, aby samodzielnie wykonywać wszystkie obowiązki, pracować i poświęcać czas rodzinie, a przecież każdy z nas potrzebuje także chwili dla siebie.
Doskonałym sposobem na pogodzenie wszystkich naszych obowiązków jest zaangażowanie w dbanie o dom wszystkich domowników, niezależnie od ich wieku. Oczywiście należy pamiętać o tym, że każdy z domowników powinien dostać zadania, którym jest w stanie sprostać.
Jak zachęcić dziecko do pomocy w obowiązkach domowych? Jak sprawić, aby ich wykonywanie nie było dla naszej pociechy karą, a raczej radością z tego, że bierze ona udział w dbaniu o wspólny dom?
Jak zachęcić dziecko do wykonywania obowiązków domowych?
Wyznaczaj dziecku proste zadania, które są dostosowane do jego wieku. Takie prace domowe, jak wycieranie kurzu z szafek, czy posprzątanie zabawek mogą wykonywać już maluchy. Małe dzieci często sprzątają niedokładnie, jednak w ich przypadku chodzi o wyrobienie rutyny. Starsze dzieci mogą wynosić śmieci, składać pranie, czy odkurzać. Ważne, aby porozmawiać z dzieckiem i wybrać dla niego obowiązki, które nie przerastają jego możliwości.
Motywuj dziecko przy pomocy takich narzędzi jak np. kalendarz, czy plansza motywacyjna. To dobry sposób na pokazanie dziecku, że doceniamy jego starania. W przypadku kilku dzieci to doskonały sposób na to, aby podzielić obowiązki w widoczny sposób. Na takiej tablicy możemy również zapisywać punkty, które później dzieci mogą wymieniać na drobne nagrody. To z pewnością zmotywuje naszą pociechę, niezależnie od tego, ile ma lat.
Pamiętaj, aby rozsądnie dobrać czas wykonywania obowiązków. Dziecko potrzebuje odpoczynku zarówno po szkole, jak i po odrabianiu lekcji, czy po nauce. Także czas przed snem nie jest najlepszym momentem na wykonywanie obowiązków domowych. Jako rodzice musimy przeanalizować plan dnia naszej pociechy i rozsądnie wybrać moment na wykonywanie obowiązków domowych.
Weź pod uwagę zdanie swojego dziecka, to zachęci je do wykonywania obowiązków i pokaże mu, że jego zdanie jest ważne. Warto zapytać, jakie prace domowe wykonuje najchętniej, a potem przydzielić dziecku właśnie te zadania.
Sprzątajcie poprzez zabawę. Sprzątanie wielu osobom kojarzy się z nerwową atmosferą, czy sprawdzaniem, czy każdy, nawet najmniejszy kąt jest czysty. Jeszcze inni czyszczenie domu wiążą z nudą i przykrym obowiązkiem. Wcale nie musi tak być! Podczas sprzątania możemy słuchać muzyki, tańczyć i urządzić karaoke. Wprowadzając do domu taką atmosferę podczas wykonywania obowiązków, możemy mieć pewność, że dla dzieci sprzątanie będzie czymś pozytywniejszym, niż zwykły obowiązek do spełnienia.
Czego nie robić?
„Pomóż mi w sprzątaniu„, to najgorszy komunikat, jaki możemy przedstawić dziecku. Niejasne oczekiwania sprawiają, że dziecko często nie wie, co ma robić. Warto przydzielić naszej pociesze jasno określone zadania.
Ważne, aby po przydzieleniu obowiązku dziecku, nie wykonywać tej pracy za nie. Dziecko, szczególnie to młodsze może nie zrozumieć, że to przysługa, która jest wyjątkiem. Często lenistwo bierze górę i później pociecha może starać się wymuszać na nas wykonanie obowiązków, które należą do niej. Po ustaleniu podziału obowiązków nie wyręczajmy dziecka, pozwólmy mu dotrzymać naszej umowy.
Pamiętajmy, żeby nie przydzielać dziecku zbyt wielu obowiązków. Godzinne sprzątania może zabić w dziecku chęć do pomagania. Oczywiście warto dostosować czas poświęcony obowiązkom do wieku dziecka, jednak należy uwzględnić również to, że nasza pociecha potrzebuje też czasu na naukę, odrabianie lekcji oraz zabawę i odpoczynek.
Dzielmy obowiązki sprawiedliwie. Między rodzeństwem dochodzi do kłótni z różnych powodów i z pewnością nie powinniśmy dostarczać dzieciom powodów do kolejnych sporów. Oczywiście przy ilości i rodzaju obowiązków musimy kierować się wiekiem i umiejętnościami dzieci, jednak starajmy się, aby podział był sprawiedliwy. Jeżeli nasze dziecko ma wątpliwości co do sposobu dzielenia prac, to wysłuchajmy go i pozwólmy mu zaproponować własne rozwiązania.