Jak zmotywować dziecko do nauki?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Praktycznie nikt z nas nie urodził się piątkowym uczniem. Jako dzieci przebyliśmy długą drogę do tego, aby osiągać dobre wyniki w nauce i przyswajać wiedzę. Taka sama droga czeka nasze pociechy. Wiele dzieci nie ma pomysłu na to, jak efektywnie się uczyć, jeszcze innym brakuje chęci i motywacji. Jak zmotywować naszą pociechę do nauki i pomóc jej odpowiednio rozwijać umiejętności?

Spraw, aby dziecko pokochało czytanie

Warto czytać swojemu dziecku już od małego, aby rozwijać jego wyobraźnię i miłość do nauki. Czytanie dzieciom sprawia również, że mają one znacznie bogatsze słownictwo, co pomaga im już na początkowym etapie edukacji. Co więcej, jeżeli czytamy dziecku już od małego, to szybko zyskuje ono chęć, aby nauczyć się czytać samodzielnie. Powinniśmy wspierać te chęci, niezależnie od wieku dziecka.

Podczas nauki czytania, dobrym sposobem na zachęcenie dziecka jest poproszenie go, aby czytało na głos, dla nas. Kiedy dziecko zdobędzie umiejętność czytania, możemy stworzyć rytuał, podczas którego spędzamy czas razem, obok siebie, a każdy wtedy czyta swoją książkę. Takie czytelnicze, rodzinne spotkania nie tylko umocnią więź, ale również pokażą dziecku, że czytanie jest ważne w każdym wieku. Po lekturze możemy podzielić się wrażeniami z czytanego fragmentu książki, co pomoże dziecku nauczyć się wypowiadać.

Pamiętajmy również, że aby czytanie kojarzyło się dziecku z przyjemnością, musimy starannie wybierać książki, którymi je obdarowujemy. W przypadku starszych dzieci możemy pozwolić im wybierać książki samodzielnie, co z pewnością sprawi im dodatkową radość.

Zachęcaj dziecko do wyrażania opinii

Warto zachęcać dziecko do tego, żeby wyrażało swoją opinię dotyczącą jego edukacji. Jeżeli nasza pociecha ma jakieś obawy lub coś jej się nie podoba, to dajmy jej o tym powiedzieć. Po tym, jak nasze dziecko wypowie swoje wątpliwości, warto okazać mu zrozumienie, nawet jeżeli nie zgadzamy się, z tym, co mówi, to nie powinniśmy tego negować, aby nie zniechęcać pociechy i nie zburzyć wzajemnego zaufania. Dziecko musi mieć poczucie, że jego opinia jest ważna, inaczej będzie bało się wypowiadać ją na głos.

Mów o nauce z radością

Często dzieci mają trudność w nauce nowych rzeczy, to zrozumiałe, że w tym przypadku motywacja słabnie. Niezwykle ważne jest nasze podejście. Jeżeli będziemy strofować dziecko i sami również będziemy zestresowani, to motywacja naszej pociechy będzie słabła. Warto podejść do tematu nauki nowych rzeczy z entuzjazmem. Jeżeli będziemy radości i damy dziecku sygnał, że na pewno sobie poradzi, to zyska ono motywację i nowe siły do nauki.

Nauka poprzez zabawę

Nauka poprzez zabawę, gry i aplikacje dostępne na urządzenia mobilne, to świetny pomysł na zmotywowanie naszego dziecka. Wielu rodziców obawia się o to, czy nauka poprzez aplikacje i gry w ogóle daje jakieś rezultaty. Obawy te pojawiają się z uwagi na fakt, że gry kojarzą nam się głównie z rozrywką. Taki system nauki jest bardzo dobry dla dziecka, ponieważ przyswaja ono wiedzę, a nauka zaczyna mu się kojarzyć nie tylko z siedzeniem nad książkami i zeszytami, ale również z zabawą.

Doceniaj osiągnięcia dziecka

Niezależnie od tego, czy jest to piątka z testu, czy może drobna pochwała od wychowawcy, powinniśmy świętować sukcesy naszego dziecka. Dziecko potrzebuje pozytywnego wzmacniania i to właśnie my powinniśmy zadbać o to, aby czuło, że naprawdę dobrze mu idzie, a jego sukcesy, nawet te najmniejsze są doceniane. Nawet rozwiązanie trudnego zadania domowego zasługuje na pochwałę. Pamiętajmy także, że warto od czasu do czasu nagrodzić czekoladą lub nową zabawką osiągnięcia naszej pociechy.

Skup się na mocnych stronach swojej pociechy

Jeżeli nasze dziecko ma problemy z jakimś przedmiotem, to powinniśmy skupić się na jego mocnych stronach, aby dać mu sygnał, że doceniamy jego starania w nauce. Często dziecko, które czegoś nie potrafi, demotywuje się, a my skupiając się na jego problemach w nauce i podkreślając je, dodatkowo je zniechęcamy. Warto wyraźnie podkreślać to, co dziecko umie i pracować nad tym, czego nie potrafi.