Leczenie i recepty od lekarzy za czasów starożytnego Egiptu
W czasach Mezopotamii opłaty za usługi medyczne były uzależnione od stanu majątkowego pacjenta. Oznaczało to, że biedny rolnik otrzymał poradę medyczną znacznie taniej od arystokraty. Lekarze byli niezwykle cenieni za odbiór porodów. Szlachcice płacili duże sumy za to, aby lekarz dopilnował zdrowia odbieranego dziecka. Skalę wypłat dla medyków, rozumiemy jako niezwykle zróżnicowaną. Wypisanie zwykłej recepty dotyczącej zażywania ziół dla księcia mogło przynieść medykowi fortunę.
Mimo wszystko za taką samą czynność w przypadku biednego człowieka lekarz nie mógł prosić o wiele. Niektórzy nie mieli oszczędności, dlatego też płacili żywnością. Przykładowym symbolem zapłaty za wizytę lekarską w biednych domach była miska zupy. Lekarz nie miał prawa żądać pieniędzy od nędzarzy. Jednak byli zobligowani do tego, żeby zapewnić mu posiłek przed odejściem w kolejną podróż.
Przykładowe recepty z czasów starożytnego Egiptu
W niektórych źródłach historycznych przetrwały nawet przykłady starożytnych recept. Na jednej z nich wyczytaliśmy przepis na maść. Medyk przepisywał tego rodzaju smarowidło osobom, które się zraniły lub miały podrażnioną skórę. Przepis wyglądał mniej więcej tak:
- Zmieszaj jodłę z tłuszczami i rozpuść ją na ogniu
- Powstałą maść wymieszaj w mleku lub piwie
- Po ostudzeniu smaruj zaczerwienione miejsce do momentu ozdrowienia
Wbrew temu, co sądzimy o starożytnych ludach, mieli oni odpowiedź na wszystko. Nawet w medycynie. Już dwa tysiące lat przed naszą erą lekarze tworzyli środki antyseptyczne. Produkowali je głównie za pośrednictwem alkoholu. Mieszali alkohol z miodem i mirrą. Do tego dodawali różnego rodzaju olejki eteryczne. Działały nie tylko łagodząco, ale także dodawały mieszaninie przyjemnego zapachu.