Do jakich owoców ludzie mieli dostęp w starożytnym Peru?

Do jakich owoców ludzie mieli dostęp w starożytnym Peru?

W starożytnym Peru hodowanie owoców i warzyw było powszechne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Inkowie jako pierwsi uprawiali pomidory. Tamtejszy klimat sprzyjał temu, aby te owoce rosły soczyste i piękne. Nic dziwnego, że chętnie dodawali je do swoich posiłków. Ciekawostką jest jednak to, że początkowo pomidory uprawiane przez Inków były wielkości grochu. Początkowa forma tego owocu, która powstała w Peru była również mniej słodka od wersji, którą znamy w dzisiejszych czasach. W starożytnym Peru pomidory miały też o wiele więcej witamin i minerałów.

Dzisiejsze pomidory uprawiamy głównie w celu zmaksymalizowania ich smaku, wielkości i słodyczy. Dlatego też większość z nich ma nienaturalnie duży kształt. Pomidory przechodzą w dzisiejszych czasach wiele mutacji genetycznych i niczym nie przypominają pomidorów znanych z antycznego Peru. Podczas przygotowywania potraw bardzo ważny jest wybór odpowiedniego pomidora. Niektóre z nich były bardziej kwaśne, z kolei inne słodkie. Pamiętajmy również, że pomidor jest owocem!

Nie tylko pomidory bywały przez nas błędnie uznawane za warzywa

Squash podobnie jak pomidor jest kolejnym owocem, który bardzo często był błędnie brany za warzywo. Squash jest owocem z gatunku dyniowatych. Przypomina dynię, jednak ma nieco inny kształt. Konsystencja, zapach i kolor są bardzo zbliżone do dyni znanej w naszym klimacie. Według szacunkowych badań, wielu naukowców podaje, że squash był uprawiany na terenach Peru już 8000 lat temu. Niewiarygodne, że ten owoc ma tak bogatą historię. W przyszłości mianowaliśmy ten owoc warzywem. Jednak po pewnym czasie zreflektowaliśmy się i ponownie nazywamy squasha owocem.

Squash ma słodki posmak i delikatnie zalatuje orzechowymi nutami smakowymi. Dlatego przez wielu jest porównywany do batatów. Ma nawet kolor zbliżony do ugotowanego słodkiego ziemniaka. Squash jest bogaty w minerały i wartości odżywcze. Pomimo niskiego kontentu kalorycznego dostarcza organizmowi ogromnej ilości witamin. Dlatego też Inkowie z chęcią uprawiali go za dawnych lat. Do dziś możemy spotkać ten owoc w różnych daniach głównych, jak i deserach.